12o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Επιστροφή στις σχ. επισκέψεις     Επιστροφή στις σχ. επισκέψεις προηγούμενων χρόνων        Σχολικές επισκέψεις 2019-20      Αρχική Σελίδα

Εκπαιδευτικές επισκέψεις

Περίπατοι

Μουσεία:

Επιγραφικό Μουσείο (Τοσίτσα 1, Αθήνα) με σκοπό την παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος που αφορά στις αρχαίες Ελληνικές επιγραφές (Γ3).

Ψηφιακό Μουσείο Ακαδημία Πλάτωνος (24 μαθητές και από τις 3 τάξεις του προγράμματος ERASMUS+)

Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο (Λ. Βασ. Σοφίας 22, Αθήνα) με σκοπό την παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος "Η ιστορία των χειρογράφων" στο πλαίσιο του μαθήματος της Βυζαντινής ιστορίας (Β1, Β3).

Κινηματογράφος:

Αλεξάνδρα (Κρέμου 141, Καλλιθέα) με σκοπό την παρακολούθηση ταινίας με τίτλο "Χωρίς οικογένεια" βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Έκτορα Μαλό (Α' Β' Γ' τάξη).

λλοι χώροι:

Μέγαρο Μουσικής (Λ. Βασ. Σοφίας & Κόκκαλη 1, Αθήνα) με σκοπό την παρακολούθηση πρόβας, της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών (ΚΟΑ) έργο 35 του Νικολάι Ρίμσκυ Κόρσακωφ: "Σεχράντ", συμφωνική σουίτα (64 μαθητές από τη Γ' τάξη)

Ίδρυμα Ευγενίδου - Εργαστήριο Ρομποτικής (Λ. Συγγρού 387, 17564)  με σκοπό τον

• προγραμματισμό με Lego EV3 (27 μαθητές από τη Γ' τάξη)

• προγραμματισμό με Arduino (30 μαθητές από τη Α' τάξη)
  • δημιουργία animation video. Δείτε τα videos των 10 ομάδων (30 μαθητές από τη Α' τάξη).

στο πλαίσιο του μαθήματος Πληροφορικής.

Κέντρο Πολιτισμού Ελληνικός Κόσμος με σκοπό την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος "Περιήγηση στην Αρχαία Αθήνα" (24 μαθητές του προγράμματος ERASMUS+).