12o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Αρχική Σελίδα                                       Εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Για τους μαθητές:

Στη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, τα μαθήματα συνεχίζονται:

σύγχρονα μέσω της πλατφόρμας Cisco Webex Meetings

• οδηγός μαθητή για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και video με οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας
  • σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων (και ό,τι αλλαγές έχουν γίνει σύμφωνα με τους/τις εκπαιδευτικούς σας στην ώρα διδασκαλίας των μαθημάτων) και τις ώρες διδασκαλίας (διάρκειας 40 λεπτών) πληκτρολογείτε στο φυλλομετρητή σας (π.χ. chrome) το σύνδεσμο του/της εκπαιδευτικού (είναι της μορφής: https://minedu-secondary2.webex.com/meet/...) ή πατήστε στον σύνδεσμο της ψηφιακής τάξης (όπως σας έχει δοθεί στα emails των γονέων/κηδεμόνων σας) και συνδέεστε στην ψηφιακή του/της τάξη.
  • Μπορείτε να εισέλθετε στην ψηφιακή τάξη του/της εκπαιδευτικού καλώντας και από σταθερό τηλέφωνο (2119902394 ή 2111981029) και πληκτρολογώντας: #τον 10ψήφιο αριθμό της ψηφιακής τάξης του/της εκπαιδευτικού# (όπως σας έχει δοθεί στα emails των γονέων/κηδεμόνων σας)

Μπορείτε να συμμετέχετε στην ψηφιακή τάξη πατώντας τα πλήκτρα *6 για να ανοίξετε/κλείσετε το μικρόφωνο.

και ασύγχρονα μέσω της πλατφόρμας eclass.sch.gr χρησιμοποιώντας το όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό σας (password).

Για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση (Cisco Webex Meetings)

Μόλις μπείτε στην ψηφιακή τάξη, ο/η εκπαιδευτικός κλείνει:

·    την επιλογή για ανοικτό video (κάμερα) για να μην αργεί το σύστημα

·    τον ήχο σε όλους τους/τις μαθητές/τριες.

Για να επικοινωνήσετε με τον/την εκπαιδευτικό:

1. ανοίγετε το μικρόφωνο επιλέγοντας το κόκκινο εικονίδιο με το μικρόφωνο για να αλλάξει το χρώμα του σε πράσινο.

2. πληκτρολογείτε μήνυμα στο chat:

• επιλέγετε το εικονίδιο chat με τη φουσκίτσα κάτω δεξιά στην οθόνη σας σύροντας το ποντίκι.

• πληκτρολογείτε στο κάτω μέρος δεξιά το μήνυμα σας.

3. σηκώνετε το χέρι σας επιλέγοντας το εικονίδιο με το χεράκι (raise hand).

Για την ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση (eclass):

Για τους/τις εκπαιδευτικούς:

Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση (eclass):