12o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Αρχική Σελίδα                                       eTwinning projects              Αρχική Σελίδα

Έντυπο γονικής συγκατάθεσης για την ανάρτηση φωτογραφιών και βίντεο για το πρόγραμμα

Για να διαβάσετε την Πολιτική Ψηφιακής Ασφάλειας για το σχ. έτος 2022-23 πατήστε το παρακάτω εξώφυλλο:

Οδηγίες για τους μαθητές: Πολιτική ορθής χρήσης Διαδικτύου στο σχολείο και Συμβουλές για το σπίτι

Πληροφορίες για τους γονείς: Πολιτική ορθής χρήσης Διαδικτύου-Πληροφορίες για τους γονείς

2022-23

Ευρωπαϊκό eTwinning έργο 2022-2023

"I learn your language, you learn mine"

με τον εκπαιδευτικό Γιατρά Π. ΠΕ07 Γερμανικής γλώσσας

Πολιτιστικό πρόγραμμα με το οποίο επιδιώκεται οι μαθητές:

να εξασκήσουν και να αναπτύξουν τις ψηφιακές δεξιότητες των μαθητών. Οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν μια σειρά από νέες τεχνολογίες για να συνεργαστούν, να αναζητήσουν, να δημιουργήσουν προϊόντα κ.λπ.
• να αποκτήσουν μεγαλύτερη εξοικείωση με την αγγλική γλώσσα.
• να έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν άλλες ξένες γλώσσες.
• να έχουν την ευκαιρία να συνεργαστούν, να δημιουργήσουν προϊόντα μαζί.
• να γνωρίσουν καλύτερα τη δική τους πόλη.
• να ενεργούν ανεξάρτητα και να εργάζονται αυτόνομα
• να αισθανθούν  το σχολείο ως χώρο ελεύθερης δημιουργίας

Εθνικό eTwinning έργο 2022-2023

"Ειμ' η ελιά η τιμημένη"

με την εκπαιδευτικό Αγγελοπούλου Χ. ΠΕ86 Πληροφορικής

Περιβαλλοντικό πρόγραμμα 6 μηνών (Νοέμβριος-Μάιος) που υλοποιεί το σχολείο μας σε συνεργασία με το 1ο Γυμνάσιο Βάρης και με το οποίο επιδιώκεται οι μαθητές:

• να αποκτήσουν γνώσεις για την ιστορία της ελιάς, την καλλιέργειά, τις μεθόδους επεξεργασίας και παραγωγής διαφόρων προϊόντων,
  • να γνωρίσουν την ελιά μέσα από την λογοτεχνία, τα τρaγούδια, τις παροιμίες και τα αινίγματα.
  • να συνειδητοποιήσουν τη σπουδαιότητα της ελιάς και του ελαιόλαδου στη ζωή μας και τη σημασία του λαδιού στην οικονομία της περιοχής,
  • να γνωρίσουν τις ανθρώπινες παρεμβάσεις στην καλλιέργεια της ελιάς και να τις αξιολογήσουν,
  • να συνειδητοποιήσουν τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις (κατσίγαροι, φυτοφάρμακα, υπερλίπανση, μόλυνση υδροφόρου ορίζοντα, οικολογική-βιολογική καλλιέργεια),
  • να εξοικειωθούν και να αγαπήσουν το φυσικό περιβάλλον μέσα από τη βιωματική προσέγγιση,
  • να αναπτύξουν συνεργασία με άλλους μαθητές αλλά και την ευρύτερη κοινωνία.

Οι ομάδες που συμμετέχουν επεξεργάζονται τις θεματικές ενότητες και δημιουργούν υλικό:

Το ιστολόγιο μας.

Οι δράσεις μας.

Οι εκδηλώσεις μας.

2019-2022

Ευρωπαϊκό πολιτιστικό πρόγραμμα Erasmus+

Living in a box. Our European Cultural Heritage Museum.”

με τον εκπαιδευτικό Γιατρά Π. ΠΕ07 Γερμανικής γλώσσας

Πρόκειται για ένα ευρωπαϊκό πολιτιστικό πρόγραμμα Erasmus+ που υλοποιεί το σχολείο μας σε συνεργασία με σχολεία της Γερμανίας, Πορτογαλίας, Ρουμανίας, Τουρκίας και Τσεχίας.

Το πρόγραμμα φέρει τον τίτλο «Living in a Box. Our European Cultural Heritage Museum» και στόχος του είναι να γνωρίσουμε καλύτερα την ευρωπαϊκή πολιτιστική μας κληρονομιά.

Οι διάφορες ομάδες που συμμετέχουν επεξεργάζονται τις θεματικές ενότητες της αρεσκείας τους σε πρώτη φάση σε τοπικό επίπεδο για διαφορετικές πτυχές του πολιτισμού όπως τη λογοτεχνία, την τέχνη, τη μουσική, τη μόδα, τις διατροφικές συνήθειες, τη φιλοσοφία, την αρχιτεκτονική, την ιστορία, τον αθλητισμό.

Tα αποτελέσματα ψηφιοποιούνται σταδιακά και δημιουργείται ένα εικονικό μουσείο ευρωπαϊκού πολιτισμού. Αφού οι μαθητές πληροφορηθούν για τα πολιτιστικά στοιχεία και των άλλων χωρών επιδιώκεται να προκληθεί ένα διαπολιτισμικός διάλογος με απώτερο στόχο να αναδείξει τα κοινά σημεία αλλά και τις διαφορές, να ευαισθητοποιήσει για την ποικιλομορφία και την διαφορετικότητα, η οποία ωστόσο ενώνει την Ευρώπη.

Η ιστοσελίδα μας.

Οι εβδομαδιαίες συναντήσεις μας.

Οι εργασίες μας.

Οι εκδηλώσεις μας.

Οι εκδηλώσεις μας: Υποδοχής, Επισκέψεων και Αποχαιρετιστήρια εκδήλωση.

Τι έγραψαν τα ΜΜΕ "ο Ρεπόρτερ της Καλλιθέας" για την αποχαιρετιστήρια εκδήλωσή μας.

Πηγή: 12ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ «ΚΟΣΜΑΣ Ο ΑΙΤΩΛΟΣ» | Reporter Καλλιθέας

This is a European cultural program Erasmus+ in collaboration with schools in Germany, Portugal, Romania, Turkey and the Czech Republic.

The program is titled "Living in a Box. Our European Cultural Heritage Museum” and aims to get to know our European cultural heritage better.

The groups involved are elaborating on the thematic units of their choice first at a local level for different aspects of culture such as literature, art, music, fashion, eating habits, philosophy, architecture, history, sports.

The results are being digitized and a virtual museum of European culture is being created.

Our website.

Our weekly-meetings.

Our projects.

Our events.

Our events: Welcome, School visits, Farewell ceremony.

Εκδηλώσεις:

Αρχική Σελίδα