12o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Αρχική Σελίδα           Ενοποιημένο Μνημόνιο Ενεργειών για τη Διαχείριση έκτακτων περιστατικών

Σε περίπτωση σεισμού η παραλαβή των μαθητών μας από τους γονείς-κηδεμόνες τους θα γίνεται από τον Ηλεκτρικό Σταθμό Ταύρου (Ελ. Βενιζέλος).

Ενοποιημένο Μνημόνιο Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου, Πυρκαγιών, Ακραίων Καιρικών Φαινομένων, Τεχνολογικών Καταστροφών και ΧΒΡΠ (Χημικών, Βιολογικών, Ραδιενεργών, Πυρηνικών) περιστατικών στο 12ο Γυμνάσιο Καλλιθέας

Το Μνημόνιο Ενεργειών περιλαμβάνει:

• Ανάλυση των ενεργειών που πρέπει να γίνουν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά από μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης.
  • Ανάθεση συγκεκριμένων καθηκόντων σε εκπαιδευτικούς.
  • Παραρτήματα.

Το παρόν Μνημόνιο επικαιροποιείται κάθε σχολική χρονιά από το Σύλλογο Διδασκόντων. Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς επικαιροποιούνται τα στοιχεία επικοινωνίας των μαθητών και πραγματοποιείται ενημέρωση των μαθητών και άσκηση ετοιμότητας για την περίπτωση σεισμού.

Για να διαβάσετε το Μνημόνιο Ενεργειών πατήστε στο παρακάτω εξώφυλλο.

Ενημερωτικό υλικό του Οργανισμού Αντισεισμικής Προστασίας (ΟΑΣΠ) για την προστασία από τους σεισμούς:

Τι είναι ο σεισμός και πώς μπορούμε να τον αντιμετωπίσουμε (διαδραστικό υλικό)

Προετοιμάσου από τώρα για το σεισμό – Αφίσα

Προετοιμάσου από τώρα για το σεισμό – Φυλλάδιο

Προληπτικά Μέτρα Αντισεισμικής Προστασίας

Οδηγίες για μέτρα σεισμικής προστασίας στο σχολείο

Οδηγίες για τη μετασεισμική περίοδο (περιέχονται οδηγίες για εκπαιδευτικούς και γονείς προς άμβλυνση των ψυχοκοινωνικών επιπτώσεων στα παιδιά που έχουν βιώσει σεισμό)

Μαθαίνοντας για το σεισμό & τα μέτρα προστασίας (Οδηγίες για ΑμεΑ)

Για να διαβάσετε το εγχειρίδιο οδηγιών της Πολιτικής Προστασίας Ελλάδας για την αντιμετώπιση κινδύνων από έκτακτες καταστάσεις (δασικές πυρκαγιές, πλημμύρες, σεισμούς κ.λπ.) πατήστε στην παρακάτω εικόνα.

Αρχική Σελίδα