12o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Δραστηριότητες  2017-18

Επιστροφή στις δραστηριότητες   Επιστροφή στις δραστηριότητες προηγούμενων χρόνων     Αρχική Σελίδα

Πολιτιστικά

Από τη θεωρία στην πράξη

(κα Μπαρτζώκα Ελ., γαλλικών)

Η Μυθολογία στον κόσμο

(κος Γιατράς Π., γερμανικών)

Η ιστορία της Καλλθέας

(κα Καραταράκη Αθ.: Φιλόλογος)

Η συμβολή της Ορθοδοξίας στη διατήρηση της εθνικής ταυτότητας και παιδείας

(κα Σουλελέ Π., φιλόλογος, κα Σπυροπούλου Σ., φιλόλογος, κα Κουρούτσαλτη Μ., Θεολόγος)

Αθλητικά

Εσωτερικό τουρνουά 3Χ3 Καλαθοσφαίρισης 20/12/2017 και 21/12/2017:

• Έλαβαν μέρος 6 ομάδες: 2 της Α' τάξης, 2 της Β' τάξης και 2 της Γ' τάξης.
  • Στον τελικό του τουρνουά νίκησαν οι ΑΕΤΟΙ της Καλλιθέας τα ΓΕΡΑΚΙΑ με 16-11 και έτσι στο Διαδημοτικό Τουρνουά θα αντιπροσωπεύσουν το σχολείο μας οι μαθητές: Λάζαρος Σ., Γεώργος Μ., Σταύρος Σ. και Πέτρος Φ.. Αναπληρωματικοί: Στυλιανός Δ. και Μιχαήλ Κ.

Εσωτερικό τουρνουά 5Χ5 Ποδοσφαίρου 9/1/2018 και 12/1/2018:

• Έλαβαν μέρος 6 ομάδες: 2 της Α' τάξης, 2 της Β' τάξης και 2 της Γ' τάξης στα γήπεδα 5Χ5 του Δήμου Καλλιθέας.
  • Στον τελικό του τουρνουά κέρδισαν με 14-6 οι ομάδες της Γ' τάξης και θα αντιπροσωπεύσουν το σχολείο μας οι μαθητές: Έντουαρντ Π., Κλέντι Τ., Γεώργιος Χ., Παναγιώτης Σ., Πέτρος Φ., Ντένις Χ. και Σταύρος Σ.. Αναπληρωματικοί: Κριστιάν Σ., Γεώργιος Κ. και Ρέιγκι Μ.

Θεματική εβδομάδα

Η Θεματική εβδομάδα 2017-18 στις: 14/5/2018-18/5/2018.

Το σχολείο μας δραστηριοποιείται:

• προσκαλώντας τους αρμόδιους φορείς από το Κέντρο Πρόληψης και Αντιμετώπισης "ΣΤΑΘΜΟΣ" του Δήμου Καλλιθέας σε ενημέρωση που αφορά τις εξαρτήσεις και υλοποίηση προγράμματος με θέμα: "Η ουσία της ζωής είναι..." στο χώρο του σχολείου για την Γ' Γυμνασίου.
  • προσκαλώντας τους αρμόδιους φορείς και υπεύθυνους της τροχαίας σε ομιλία με θέμα την Κυκλοφοριακή Αγωγή στο χώρο του σχολείου για όλο το σχολείο.
  • πραγματοποιώντας για την Α' Γυμνασίου επίσκεψη στον χώρο της Περιβαλλοντικής Έκθεσης HELMEPA με θέμα "Διατροφή και ποιότητα ζωής. Το οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής, Μεσόγειος: θέματα Ιστορίας, Περιβάλλοντος, Υγείας και Πολιτισμού" για την Α' Γυμνασίου.
  • πραγματοποιώντας την προβολή της ταινίας: "Το πρόγραμμα"  που αναφέρεται σε θέματα που αφορούν  την πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων, στον Αθλητισμό και τη φαρμακοδιέγερση στο χώρο του σχολείου για την Α' Γυμνασίου.

Άλλες δραστηριότητες

Πρόσκληση για εκδήλωση παρουσίασης σχολικών δραστηριοτήτων σχ. έτους 2017-18

Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Την Παρασκευή 27/4/2018 στο θέατρο του 1ου Γυμνασίου και Λυκείου Καλλιθέας "ΙΖΟΛΑ", Αιγέως 41 -43, Καλλιθέα οι μαθητές της Α' Γυμνασίου θα ενημερωθούν σε θέματα "ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο" από την Ελληνική Αστυνομία.

θεατρική παράσταση

Την Παρασκευή 16/3/2018 στις 7:00 μ.μ. η θεατρική ομάδα του 12ου Γυμνασίου Καλλιθέας θα παρουσιάσει στα πλαίσια του Μαθητικού Φεστιβάλ του Δήμου Καλλιθέας το θεατρικό έργο της, πλαισιωμένο από τη χορωδία του σχολείου στο θέατρο του 1ου Γυμνασίου Καλλιθέας "ΙΖΟΛΑ", Αιγέως 41 -43, Καλλιθέα.

Ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού: 6 Μαρτίου.

Ενημέρωση των μαθητών με σκοπό να:

• γνωρίσουν το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και τις διάφορες εκφάνσεις του,
  • να προβληματιστούν και να κινητοποιηθούν για τον περιορισμό και την καταπολέμησή του.

Σύνθημά μας είναι:

Άσκηση ετοιμότητας για σεισμό πραγματοποιήθηκε στις 28/11/2017