12o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Επιστροφή στις δραστηριότητες                 Δραστηριότητες  2016-17              Αρχική Σελίδα

Πολιτιστικά Χοροί, παραδόσεις, ήθη και έθιμα στη Θράκη

(κος Παπαδολιόπουλος Α.: Φυσικής Αγωγής, Δ/ντής του σχολείου, κα Αναγνωστοπούλου Σ.: Μαθηματικός, Υποδ/ντρια του σχολείου)

Γιορτάζοντας τις παραδόσεις του κόσμου

(κος Γιατράς Π.: Γερμανικών)

Αναζητώντας την ιστορία της περιοχής μας

(κα Καραταράκη Αθ.: Φιλόλογος)

Θεματική εβδομάδα

Η Θεματική εβδομάδα 2016-17 "Σώμα και ταυτότητα" πραγματοποιήθηκε στις: 8/5/2017-12/5/2017.

Το σχολείο μας:

• προσκάλεσε τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος-Τμήμα Καινοτόμων Δράσεων και Στρατηγικής της ΕΛ.ΑΣ, για την πραγματοποίηση ομιλίας με θέμα: "Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο". Η ομιλία απευθύνθηκε σε όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.
  • πραγματοποίησε την προβολή δύο ταινιών:

α) "Νύφες" ταινία του Π. Βούλγαρη με θέμα την μετανάστευση στις Η.Π.Α. στα τέλη του 19ου αι., που

είναι βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο της Ιωάννας Καρυστιάνη. Η ταινία αφορούσε τους μαθητές της Γ' τάξης.

β) "Ο άνθρωπος με το χρυσό χέρι" ταινία του Όττο Πρέμιγκερι και αφορούσε τους μαθητές του σχολείου μας.

• προσκάλεσε την υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Δ.Ε. Δ/νσης Δ' Αθήνας για την πραγματοποίηση ομιλίας με θέμα: "Σωματική και ψυχική υγεία" που απευθύνθηκε στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας.
  • πραγματοποίησε δράσεις από όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου που αφορούσαν τις επιμέρους ενότητες της θεματικής εβδομάδας.

Αρχική Σελίδα